Як відсудити гроші за ремонт – поради юриста ЮК «Альянс Правових Сил» Артура Лозіцького
Як часто Ви чули новини про те, що комунальники відшкодовують вартість ремонту автомобіля, який був пошкоджений через незадовільний стан автодороги?
В Україні така практика зовсім не поширена, адже довіряти українському судочинству – це самого себе обманювати. Та й водії, зазвичай, більше лають владу, аніж намагаються доводити наявність збитків у судах. Окрім того, потрібно ще пройти декілька кіл пекла, тобто судових інстанцій, сплатити судовий збір, витратити кошти на адвокатів, а головне – втратити власний час та нерви.
Але, насправді, підстави для відшкодування такої шкоди у суді, звичайно, є. Важливо зібрати відповідні докази і надати їх до суду. І таким доказом, у першу чергу, є зафіксований факт того, що пригода сталася у відповідному місці та за відповідних обставин. Зазвичай, таким фактом фіксації є протокол, оформлений працівниками поліції, у якому і зазначаються всі необхідні дані. Хоча правоохоронна система України настільки багатогранна, що часом патрульні, які прибули на виклик, складають на водіїв протоколи про вчинення адміністративного правопорушення. «За що?», – запитаєте Ви? За порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження автомобільних доріг, вулиць і тд. Як можна пошкодити те, чого нема, і чи наявна вина водія у такому порушенні – питання, як мінімум, риторичні.
Тому не радимо Вам одразу звертатися за фактом документальної фіксації до правоохоронців. Достатньо буде підтвердити факт пошкодження фотографіями з місця пригоди, а ще краще – записом із відеореєстратора чи іншої камери відеоспостереження.
Для подальшого відшкодування вартості обов`язково необхідно зберегти усі документи, що могли б підтвердити вартість понесених витрат, тобто вартість ремонту автомобіля, адже ціну позову обов`язково потрібно належним чином підтвердити.
Щодо безпосереднього відшкодування, то позовні вимоги, у першу чергу, варто мотивувати посиланням на Закон України «Про дорожній рух». Так ч. 1 ст. 24 регламентовано, що саме власники доріг несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах. Крім того, статтею 9 цього ж Закону прямо встановлюється, що до компетенції власників автомобільних доріг належить компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг. Водночас, Кабмін ще у 1994 році постановою № 198 затвердив Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, якими на власників доріг поклав обов`язок своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи, усувати виявлені пошкодження, перешкоди.
Не варто й забувати про Цивільний кодекс, адже нормами цивільного законодавства передбачено, що шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. І лише у тому випадку, якщо власник дороги доведе, що шкода була завдана не з його вини, він звільняється від відповідальності.
Хто буде Відповідачем?
Найбільшою проблемою, зазвичай, є вибір Відповідача у такому позові. Відповідачем є власник дороги, однак визначити його не так просто. Але законом саме на орган місцевого самоврядування (міську, селищну, сільську ради) покладено відповідальність за стан вулиць і доріг міст, якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст. А отже, Відповідачем буде або безпосередньо рада, або її уповноважений орган (щось на кшталт Комунальної корпорації “Київавтодор”).
Юристи та адвокати юридичної компанії “Альянс Правових Сил” допоможуть відстояти Ваші права та інтереси в суді.