День судового експерта сьогодні відзначають в Україні
Хто такі судові експерти та в чому полягає їх далеко непроста правова діяльність, розповідає юрист ЮК «Альянс Правових Сил» Артур Лозіцький.
Історичні джерела кажуть, що перші судові експертизи – почеркознавчі, були проведені ще у IV-V ст., тоді й зародилася ця непроста професія. І непроста вона з усіх можливих ракурсів, починаючи від освіти та знань, які необхідні для здобуття статусу експерта, закінчуючи правовим статусом експерта, який врегулюваний ледь не усіма процесуальними кодексами України.
Щоб стати судовим експертом необхідно мати відповідну освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра, пройти відповідну підготовку та отримати кваліфікацію з певної спеціальності.
Щодо видів судових експертиз, то їх близько 80
Зупинимося на найпопулярніших експертизах:
1. Дактилоскопічна – предметом експертизи є сліди рук людини. Зазвичай, в ході дослідження з`ясовуються питання щодо наявності на об`єктах, що досліджуються, відбитків пальців.
2. Трасологічна – встановлюються сліди взаємодії будь-яких предметів. Найчастіше досліджуються сліди транспортних засобів, які залишаються на проїжджій частині внаслідок ДТП.
3. Балістична – досліджується модель вогнепальної зброї за знайденими кулями, гільзами або встановлюються сліди пострілу.
4. Судово-бухгалтерська – експертиза, під час якої досліджуються бухгалтерські документи підприємства, а також аналізується фінансово-господарська діяльність на підставі відповідних документів.
5. Почеркознавча – визначає приналежність написаного у документі тексту особі, від імені якої він написаний.
Автор: Артур Лозіцький