11 січня набули чинності зміни до Кримінального законодавства України щодо обов’язкової обопільної згоди на статеві стосунки.
Законом України № 2227-VIII (2227-19) від 6.12.2017 «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» внесені зміни до Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексів України.
Зупинимось на розгляді змін, які внесені до Кримінального кодексу України і які пов’язані із статевою недоторканістю особи. Тепер будь-який статевий акт (з проникненням в тіло) і сексуального насильства (без проникнення) за взаємною згодою з малолітньою особою (до 14 років) карається за Законом від 8-15 і 5-10 років позбавлення волі (ч.4 ст.152 і ч.4 ст.153 КК).
Також тепер Кодексом буде встановлено відповідальність і для неповнолітніх осіб, а це особи віком від 14 до 18 років, які мали статеві відносини або сексуальні дії з особою, яка не досягла 14 років незалежно від її добровільної згоди.
Таким чином, особа, яка досягла 14 років за статеві відносини з особою, яка не досягла 14 років, отримує від 5 до 10 років, а якщо такі добровільні статеві відносини були з проникненням в статеві органи особи – від 8 до 15 років позбавлення волі.
Ця норма застосовується і до одностатевих партнерів, які не досягли 14 літнього віку або вчинили кримінальне правопорушення після досягнення такого віку, тобто вона гендерно-симетрична суб’єктами можуть бути особи чоловічої або жіночої статі у гетеросексуальних або гомосексуальних відносинах.
Цікавим моментом залишається і вираз “без добровільної згоди потерпілої особи”, який застосовується в ст. 152 Кримінального кодексу України. Тобто від сьогодні, якщо після статевого акту у партнерів виникла сварка на побутовому рівні і один із партнерів написав повідомлення про скоєння кримінального правопорушення до поліції – іншого затримають за зґвалтування. В примітці до статті зазначено “згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин”. Тут постає питання, як довести, що згода перед статевим актом була і що звинувачення іншої особи безпідставні. Навряд хтось перед статевим актом буде залучати свідків чи давати письмову згоду.
Додатково наголошуємо, що на даний момент з кримінального закону виключено таку кваліфікаційну ознаку, як «природний» та «неприродний» спосіб сексуального насильства, а взагалі будь-яке сексуальне насильство апріорі не може бути природним так, як вчиняється проти волі особи.
Дані зміни в Кримінальному законодавстві можуть піти як на користь суспільству, так і ні. З одного боку суспільство повинно з повагою відноситись до честі і гідності іншої людини, а з іншого боку це може спровокувати цілий ряд безпідставних звинувачень з метою наживи та вимагання матеріальних благ.
Автор: Юрій Рожков адвокат, партнер ЮК “Альянс Правових Сил”
Адвокати юридичної компанії “Альянс Правових Сил” неодноразово кваліфіковано роз’яснювали зміни у законодавстві в ЗМІ.
Юридична компанія “Альянс Правових Сил” надає фахову юридичну допомогу у різних галузях права.
Юридична компанія, Київ: 044 599 22 77