Ну що, орендарі, тримайтесь, прийшов новий власник!
Укладення договору оренди – свідчить про погодження всіх істотних умов і досягнення домовленності між сторонами (орендарем та орендодавцем).
Однак, що ж відбувається, коли за волею власника або примусово відбулась зміна власника речі? Які гарантії отримує орендар, якщо новий власник не погоджується з домовленостями, досягнутими між орендарем та попереднім власником?
Відповіді на ці актуальні запитання, на прикладі реальної історії, надав адвокат, партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Олександр Собкович.
Як після зміни власника орендованої квартири родина ледь не залишилася без даху над головою
Маємо непоодинокі випадки прямої залежності між бажанням орендаря зберегти досягнуті умови на тривалий термін і цілковитим небажанням нового власника погоджуватись на ці умови.
Нещодавно з такою проблемою до нас звернулась молода родина, яка була змушена покинути свою власну домівку в Донецькій області та орендувати квартиру у новому місці проживання. Уклавши договір оренди квартири на 1 календарний рік, через 3 місяці орендарі почули дзвінок в двері непроханого гостя – нового власника. Замість привітання він – вказав на двері: «У вас є одна доба – забирайтесь ГЕТЬ!». На будь-які аргументи щодо наявності укладеного письмового договору оренди квартири з попереднім власником, новий власник повідомив – це ваші проблеми, звертайтесь до колишнього власника, а ми договірних відносин не маємо. Сім’я у розпачі дійсно хотіла зібратись та покинути орендовану квартиру. Хоча знайти нове житло та організувати переїзд всього за одну добу – здається радше дивом, ніж реальністю.
Одним із першочергових правових аргументів на користь орендаря виступила імперативна норма права, відображена в ч. 1 ст. 770 Цивільного кодексу України, яка чітко передбачає, що у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов’язки наймодавця (орендаря). Варто зауважити, що ч. 2 цієї ж статті ЦКУ передбачає можливість встановлення застереження про дострокове припинення договору найму, у випадку відчуження речі.
Таким чином, вчасно звернувшись за юридичним захистом та по факту отримання кваліфікованої правової допомоги, сім’я змогла відстояти свої права та мати можливість розпоряджатися орендованою квартирою на умовах укладеного договору оренди квартири з попереднім власником.
Тому радимо, як власникам майна, так і користувачам/орендарям – готуватись до укладення договорів та достеменно складати перелік істотних умов, які будуть відображені у договорі та в майбутньому регулювати відносини сторін.
За кваліфікованою юридичною допомогою звертайтеся до нас за телефоном – 044 599 22 77
Автор: Олександр Собкович