044 599 2277
info@aps-law.org
Кримінальна ­­­­­­відповідальність за китайські «іграшки»
Придбання товарів у іноземних інтернет-магазинах стало звичним явищем, багато речей та електроніки можна замовити онлайн за значно нижчою ціною, ніж у вітчизняних інтернет-магазинах. Ми вже звикли до того, що придбана річ нерідко може не повністю відповідати опису та…

Придбання товарів у іноземних інтернет-магазинах стало звичним явищем, багато речей та електроніки можна замовити онлайн за значно нижчою ціною, ніж у вітчизняних інтернет-магазинах. Ми вже звикли до того, що придбана річ нерідко може не повністю відповідати опису та характеристикам, які наведені у описі. Але ціна та швидкість доставки роблять свою справу – ми все частіше спокушаємось на такі товари, а знецінення гривні робить покупки в Україні все дорожчими.

Однак не всі покупки є однаково корисними.

Іноді, купивши, скажімо, брелок, ручку, дитячий годинник, чи блок до автосигналізації ми можемо стати злочинцем та понести відповідальність за ст. 201(контрабанда) та/або ст. 359 (незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації) КК України.

Що саме ми порушуємо у таких випадках, та як вберегти себе і своїх близьких від такої неприємності? Поради від адвоката, керуючого партнера ЮК «Альянс Правових Сил» Віталія Собковича

Ст. 201 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 7 років за контрабанду, тобто переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї та боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї та бойових припасів до неї), а також спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.

Ст. 359 КК України передбачає відповідальність у вигляді штрафу від 3400 грн. до 17000 грн. або обмеженням волі на строк до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк за незаконне придбання або збут спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, а також незаконне їх використання.

Логічним є питання, що ж таке ці страшні спеціальні технічні засоби?

Постановою КМУ від 22 вересня 2016 р. N 669 врегульовано деякі питання щодо спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв’язку та інших технічних засобів негласного отримання інформації, зокрема надано їх визначення.

Спеціальні технічні засоби для зняття інформації з каналів зв’язку та інші технічні засоби негласного отримання інформації (далі – спеціальні технічні засоби) – технічні, апаратно-програмні, програмні та інші засоби, які відповідають критеріям належності технічних засобів негласного отримання інформації, що мають технічну забезпеченість для негласного отримання (прийому, обробки, реєстрації та/або передачі) інформації, призначені для використання у скритний спосіб, характерний для оперативно-розшукової, контррозвідувальної або розвідувальної діяльності.

Відразу заспокоїмо Вас, що не всі товари в зоні ризику і тому не за кожну покупку Вам варто хвилюватись, однак у разі наявності наступних ознак, краще утриматись від покупки:

1) мініатюрне виконання виробу в цілому або відокремленого модуля (наприклад, модуля датчика, камери, мікрофону);

2) конструктивне виконання виробів у вигляді безкорпусних мініатюрних модулів;

3) використання при проектуванні радіоелектронних виробів схемотехнічних або конструкторських рішень, що направлені на протидію пошуковим радіоелектронним засобам.

Безумовною ознакою належності виробів до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації є їхнє конструктивне виконання в закамуфльованому вигляді або у вигляді, який передбачає їхнє камуфлювання (наприклад, брелок для ключів або окуляри з вмонтованою відеокамерою, ручка з диктофоном, годинник з вбудованою відеокамерою).

На сьогодні можна виділити шість основних категорій  СТЗ, які можуть бути придбані у вигляді звичайних товарів електроніки:

Перша категорія:

СТЗ для негласного отримання та реєстрації аудіо інформації.

Ознаки:

  1. Малогабаритне (мініатюрне) виконання конструкції мікрофона/вібродатчика чи модуля, що їх містить.
  2. Малогабаритне (мініатюрне) виконання конструкції радіопередавача чи модуля, що їх містить.
  3. Конструктивне виконання виробу, що передбачає його подальше використання у закамуфльованому вигляді (у тому числі для вмурування під звичайні побутові предмети).
  4. Вузька діаграма направленості та висока чутливість направленого мікрофона.
  5. Належність типу антенної системи направленого мікрофону до пласкої акустичної фазованої решітки.
  6. Наявність ф-ції накопичення (запису) інформації з наступною її передачею по радіоканалу або інших технічних каналах.
  7. Цифровий накопичувач акустичної інформації, конструктивно виконаний у вигляді мініатюрного модуля та/або спроектований з використання технічних рішень щодо протидії пошуковим радіоелектронним засобам.
  8. Закриття та маскування інформації, що передається радіоелектронними засобами, у тому числі шляхом використання складних сигналів.
  9. Оснащеність оповіщувача охоронної сигналізації (у тому числі, пожежної) вбудованим мікрофоном

Друга категорія СТЗ для негласного візуального спостереження та документування

Ознаки:

  1. Мініатюрність фото- теле- і відеокамер, радіопередавачів відеоінформації.
  2. Відсутність у фотокамери візиру або наявність винесених органів управління (у тому числі, наявність пульту дистанційного керування).
  3. Наявність у оптичного пристрою об’єктиву, обладнаного винесеною вхідною зіницею типу “Pinhole”.
  4. Висока чутливість теле-, відеокамер: – 0,01 лк і вище на об’єкті зйомки; – 0,0001 лк і вище на приймальному елементі.
  5. Прилад нічного бачення з можливістю реєстрації зображення. Можливість оптичного приладу працювати у темряві (вночі) без застосування інфрачервоного освітлення об’єкту зйомки (за виключенням фотоапаратів).
  6. Наявність у ендоскопа, що має діаметр менш ніж 10мм, каналу освітлення.
  7. Оснащення оповіщувача охоронної сигналізації (у тому числі пожежної сигналізації) вбудованою теле-, відеокамерою.
  8. Оснащеність оптичного приладу спостереження (за виключенням стаціонарних зразків) пристроєм гідростабілізації зображення.

Третя категорія СТС СТЗ для негласного прослуховування телефонних переговорів.

Ознаки:

  1. Конструктивне виконання реєстратора телефонних переговорів у вигляді малогабаритного (мініатюрного) модуля (звичайно, з двома виводами та камуфляжем під дискретний радіоелемент – наприклад, конденсатор реле, фільтр або інший стандартний елемент чи вузол, що входить до складу телефонного апарату).
  2. Можливість роботи реєстратора телефонних переговорів з цифровими потоками (наприклад: Б1).

Четверта категорія СТЗ для негласного перехоплення та реєстрації інформації з технічних каналів зв’язку.

Ознаки:

  1. Комплекси (комплекти), які містять професійні радіосканери або скануючі радіоприймачі з високою чутливістю та конструктивним виконанням, що передбачає можливість їх носіння або перевезення (мобільне виконання).

П’ята категорія СТЗ для негласного проникнення у приміщення, транспортні засоби, інші об’єкти та їх обстеження.

Ознаки:

  1. Універсальність інструментів, відмичок ключів (чи інших відмикаючих пристроїв) для відкриття приміщень, транспортних засобів, інших об’єктів чи їх обстеження.
  2. Пристрої для негласного обстеження запираючих пристроїв.
  3. Наявність у ендоскопу, що має діаметр менше ніж 10 мм каналу освітлення.

Шоста категорія СТЗ для негласного контролю за переміщенням транспортних засобів та інших об’єктів.

Ознаки:

  1. Малі габарити радіомаяка (радіопередавача), камуфляж.
  2. Малогабаритний (мініатюрний) GPS- приймач, що містить модуль радіопередавача під камуфлювання або закамуфльований.
публікації за темою
Коротко про головне в банкрутстві фізичних осіб
Часті питання про банкрутство фізичних осіб ЯкЧасті питання про банкрутство фізичних осіб Як…
Читати далі ...
Що там зі 130тою КУпАП?
На офіційному сайті Верховної Ради України На офіційному сайті Верховної Ради України…
Читати далі ...
Запрацював оновлений ЄДР
З 11 серпня 2020 року введено в промислову експлуатаціюЗ 11 серпня 2020 року введено в промислову експлуатацію…
Читати далі ...
044 599 2277
info@aps-law.org
Всі права захищені. Будь-яке копіювання повинно супроводжуватись зворотнім посиланням на сайт.
Розроблено webworks.com.ua

Замовте дзвінок!

Ми передзвонимо рівно в:

Введіть номер телефону
Наприклад: 093 000 00 00
Ваше повідомлення успішно доставлене!