Чи знали Ви, що володіючи певним майном у Вас з часом виникнуть права на це майно? А що з ним робити далі та як його «закріпити» за собою? Лайфхаки від юриста ЮК «Альянс Правових Сил» Артура Лозіцького
Законодавством встановлено можливість особи набути право власності на нерухоме майно за спливом 10 років і на рухоме майно – після 5 років володіння таким майном. Звичайно, право власності у такому випадку можна набути лише за рішенням суду. Але не все так просто, адже звернення до суду із позовною заявою не гарантує позитивне рішення, адже є кілька моментів, наявність яких необхідна для ухвалення відповідного рішення.
1) Добросовісність. Законодавче визначення цього поняття в контексті набувальної давності не закріплене, але суди встановлюють, що добросовісність передбачає те, що особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності. Важкувато, звичайно, але суть зводиться до того, що у момент отримання такого майна Ви не передбачали можливість набуття права власності на нього і не мали в момент укладення відповідного правочину наміру щодо заволодіння ним.
2) Відкритість володіння означає те, що особа, яка хоче визнати за собою право власності на це майно, не приховує факт користування ним протягом відповідного строку. Це знову ж таки передбачає, що володілець відноситься до майна як до свого власного, піклується про нього. Якщо предметом позову є визнання права власності на квартиру, доказами можуть стати й сплачені комунальні платежі, й проведення у квартирі ремонту, свідчення сусідів.
3) Безперервність передбачає факт володіння таким майном безперервно протягом 10-ти або 5-ти років. Строки починаються з моменту, коли таке майно з’явилося у володінні особи. Окрім того, має бути встановлений той факт, що особа нікому не передавала таке майно.
Отже, при наявності трьох вищезазначених ознак є сенс звертатися з позовом до суду.
Цікавим є питання вибору іншої сторони спору – відповідача. Зазвичай, відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування, але не завжди. У разі, якщо позивачеві відомий попередній власник або ж його правонаступник, такий позов подається саме до нього.
За детальнішою консультацією звертайтеся до нас за телефоном: 044 599 22 77