Окрім планових та позапланових податкових перевірок, про які ми розповідали раніше, ще існують: камеральна, документальна, фактична. Яка ж процедура та підстави їх проведення? Розповідає адвокат, партнер ЮК «Альянс Правових Сил» Юрій Рожков.
1) Камеральна перевірка – проводиться винятково у приміщенні контролюючого органу на підставі тих даних, які безпосередньо платник податку надає контролюючому органу. Предметом перевірки, зазвичай, є своєчасність подання декларацій та їх реєстрація.
2) Фактична перевірка. Така перевірка має насторожувати недобросовісних підприємців, які, наприклад, неналежно оформили трудові відносини із найманими працівниками. Це далеко не весь перелік особливостей ведення підприємницької діяльності, адже до предмету перевірки належать й дотримання норм закону щодо регулювання обігу готівки, ведення касових операцій чи наявності ліцензій. Здійснюється така перевірка за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника.
3) Документальні перевірки. Окрім раніше описаних планових та позапланових перевірок (які є видами документальних перевірок), нормами податкового законодавства регламентовані виїзні та невиїзні перевірки. Такі перевірки фактично поділені лише за критерієм того, де вони проводяться. Але існує й електронна перевірка. Повна назва відповідно до Податкового кодексу України –документальна невиїзна позапланова електронна перевірка. Проводиться вона за заявою платника податків.
Крім того, важливим є питання строків проведення виїзних перевірок. Відтак законодавством встановлено, що тривалість документальних планових перевірок не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 робочих днів, інших платників податків – 20 робочих днів. Але строки можуть і продовжити, хоча й на обмежену кількість днів.
Результат перевірки (окрім камеральної) оформлюються або у вигляді довідки (у випадку відсутності порушень), або у вигляді акту (у випадку наявності порушень).
Фінальним етапом перевірки, зазвичай, стає прийняття податкового повідомлення-рішення. Рішення контролюючого органу приймається протягом десяти робочих днів з моменту, коли платник отримав акт. Звичайно, у повідомленні-рішенні можуть зазначатися результати розгляду заперечень на акт, які має право надати платник податків, та, зазвичай, на розрахунок грошових зобов`язань це не завжди впливає. Але і податкові повідомлення-рішення можна оскаржити.
Фахівці ЮК «Альянс Правових Сил» мають великий та успішний досвід щодо оскарження неправомірних дій представників органів ДФС і з радістю допоможуть Вам у вирішенні зовсім непростих конфліктах з податковими органами.
За консультацією й правовою допомогою звертайтеся за телефоном: 044 599 22 77