Крім основної щорічної відпустки Закон “Про відпустки” передбачає ще додатковий відпочинок за особливий характер праці. Він надається окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я. А також працівникам з ненормованим робочим днем (ст. 8 ЗУ “Про відпустки”).
Мінсоцполітики в листі від 21.09.2016 р. № 1344/13/84-16 зазначає, що розділом XXII “Загальні професії за всіма галузями господарства” для працівників, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах (у тому числі персональних комп’ютерах), передбачено надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів (згідно з позицією 58 розділу XXII Списку, затвердженого постановою КМУ від 17.11.97 р. № 1290).
Ця позиція не конкретизує, хто саме працює за комп’ютером. Відтак, право на щорічну додаткову відпустку отримує чи не весь офісний персонал за умови, що робота за комп’ютером займає як мінімум більше 50% робочого часу.
Конкретна тривалість додаткової відпустки визначається колективним або трудовим договором, залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах. Варто зазначити, що 4 дні — це максимальна тривалість такої відпустки у розрахунку за рік. Але якщо працівник не постійно працює за комп’ютером, то надаватиметься така відпустка за рік пропорційно (4 дні потрібно поділити на кількість робочих днів в році згідно із графіком роботи працівника і помножити на кількість днів, у яких він більше половини дня пропрацював за комп’ютером).