«Ваш тариф закриється наступного тижня. Перейдіть на новий чи дочекайтесь автозаміни»
Повідомлення такого типу часто приходять від операторів та провайдерів телекомунікацій абонентам по всій Україні. Незважаючи на те, який саме оператор надає послуги, повідомлення, у якому абонента ставлять перед фактом, завжди, як мінімум, бентежить.
Ми вирішили розібратися з цією ситуацією у правовому полі, а за основу обрали умови телекомунікаційних послуг, які надає найбільший оператор телекомунікацій України ПрАТ «Київстар».
Які підстави переведення на новий тариф?
Чому абонента примушують його змінювати? Чи можливо не погодитися на таку «спокусливу» пропозицію? Пояснив юрист ЮК «Альянс Правових Сил» Артур Лозіцький.
Розпочнемо з договору. Навряд чи хто-небудь задумувався, які документи регламентують відносини між оператором та абонентом. А яким чином відносини регулюються, якщо жодних договорів особа, що має намір користуватись послугами зв`язку не підписує? Адже все, що потрібно для дзвінка – лише придбати стартовий пакет, а далі розпоряджатися ним на свій розсуд, поки оператор не розлучить Вас не нав`яже Вам свої умови.
Документ, який регламентує такі відносини існує, і його назва – Договір з Абонентом передплаченого зв’язку. Укладається він в усній формі, що не забороняється нормами українського законодавства і є за своїм характером договором публічної оферти. Усний вид договору і є основною причиною усіх подальших негараздів під час користування стільниковим зв’язком, адже абонент часто не ознайомлений з умовами такого договору і банально не знає, що такий договір складається з оприлюднених на сайті провайдера: тексту умов, тарифних планів та умов окремих додаткових послуг. У Вас, звичайно, завжди є можливість дізнатися його умови, перейшовши за відповідним посиланням на сайт оператора, але договір вважається укладеним з моменту активації сім-карти. Для активації необхідно: розпакувати стартовий пакет, вилучити SIM-карту, вставити у мобільний телефон, ввести ПІН-код та здійснити перший дзвінок. І все, тепер – Ви абонент, адже вчинили дії, які прирівнюються до укладення договору. «Правила надання та отримання телекомунікаційних послуг», затверджені Постановою Кабміну, звичайно, зобов’язують оператора безоплатно надавати споживачеві для ознайомлення вичерпну інформацію про зміст, якість, вартість та порядок надання послуг, але, впевнений, не часто ця інформація є вичерпною та достатньою.
Тепер щодо безпідставної зміни тарифів: рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації № 393 від 11.08.2011 р. (п. 2.9) встановлює, що «під час реєстрації абонента в оператора, провайдера телекомунікацій забороняється без згоди абонента змінювати умови укладеного між ними договору про надання телекомунікаційних послуг, у тому числі змінювати умови надання телекомунікаційних послуг, скорочувати чи змінювати їх перелік, тарифи, тарифні плани на послуги, умови і порядок оплати послуг, перетворювати внесені на особовий рахунок абонента кошти в бонуси, бали тощо». Але «про зміну Умов Абонент інформується шляхом публікації нової редакції Умов на Інтернет-сайті і розміщення на цьому ж ресурсі відповідного повідомлення про здійснену зміну Умов не пізніше ніж за 7 днів до застосування змін. Крім того, інформування про зміну Умов може здійснюватися також шляхом розміщення оголошення у друкованих засобах масової інформації». Ті ж таки «Правила надання та отримання телекомунікаційних послуг» підпунктом 4 пункту 64 зобов`язують оператора та провайдера «не стягувати плату за послугу, яку споживач не замовляв».
Відповідно виникає запитання, якщо Ви не давали згоду на перехід на новий тариф, то оператор не може знімати кошти з Вашого рахунку? Здавалося б, так, але не на думку оператора, адже його відповідь проста: «Вашу згоду на зміну тарифного плану було отримано, коли Ви відкрили стартовий пакет та активували SIM-карту в своєму телефоні!».
Чи правомірно це?
Оператор має право здійснювати заміну одного Тарифного плану на інший, встановлювати нові Тарифні плани, плату за окремі Послуги, скасовувати або змінювати Тарифні плани, вносити зміни в Умови, тарифи та умови надання окремих Послуг. І з умовами цього Договору Ви погоджуєтеся при активації Вашої SIM-карти. При чому положення Умов визначаються Оператором самостійно, відповідно до чинного законодавства. Тобто відповідь оператора на запит щодо зміни тарифу без згоди абонента є цілком правомірною. Звичайно, у Вас є можливість, у разі незгоди зі змінами, розірвати Договір у тижневий термін з моменту, коли Ви дізналися про зміну Умов. Але нерозірвання Договору та продовження користування Послугами свідчить про згоду Абонента з внесеними до Умов змінами. При цьому оператор телекомунікацій повинен запропонувати споживачеві безоплатно обрати будь-який інший доступний для підключення тарифний план на момент запровадження зазначених змін, а у разі відмови абонента від отримання послуг за зміненим тарифом — достроково розірвати договір, але, зазвичай, оптимальний для Вас тариф саме той, на якому Ваш номер обслуговується на разі. Тому, фактично, не залишається нічого, окрім того, щоб перейти на нав`язаний оператором тариф, перейти на інший – альтернативний тариф, або ж розірвати усний договір.