Сімейним кодексом України передбачено, що прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, якщо у них прізвища різні, то за їх обопільною згодою. Також матір і батько можуть присвоїти і подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання своїх.
Трапляються випадки, коли після розлучення матір змінює своє прізвище на дівоче і хоче, щоб і дитина його носила. Для цього необхідна згода батька і самої дитини, якщо вона вже досягла семи років. Вирішальне слово саме за нею. Не врахувати його може лише суд і лише у тому випадку, коли цього вимагають інтереси дитини (ч. 3 ст. 171 СК).
-Якщо один із батьків проти зміни прізвища дитини, спір може вирішувати орган опіки та піклування або суд (ч. 5 ст. 148 СК). У такому випадку враховується те, як батьки виконують свої обов’язки, а також обставини, які засвідчують, що зміна прізвища відповідає інтересам дитини;
– Не врахувати думку батька при зміні прізвища дитини можна лише якщо – він позбавлений батьківських прав, визнаний недієздатним, безвісно відсутнім або померлим. У всіх інших випадках, його згода – обов`язкова.
– Якщо дійти згоди щодо зміни прізвища дитини батькам вдалося, необхідно подати заяву до РАЦСу, якщо – ні, один з батьків змушений звертатися до органу опіки та піклування або безпосередньо до суду.
З шістнадцяти років дитина має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) ім’я, не запитуючи дозволу батьків і опікунів. А от якщо виникне бажання носити інше прізвище в 14, то їх згоду доведеться отримати (ст. 295 ЦК).
Також прізвище може бути змінене у разі усиновлення, визнання усиновлення недійсним або його скасування.
За консультацією звертайтеся до нас за телефоном: 0445992277