Обшук – слідча дія, яка тримає в «тонусі» весь бізнес

Підставою для проведення обшуку є ухвала слідчого судді. В ній повинно бути визначено всіх осіб, яким надано право проводити обшук.
Без ухвали слідчого судді обшук житла може бути проведений лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя та майна або з безпосереднім переслідуванням особи, яка підозрюються у вчиненні злочину. В інших випадках без такого документа ви не повинні пускати правоохоронців на поріг.
Очевидно, якщо до Вас вже прийшли слідчий або процесуальний керівник прокуратури, яка здійснює нагляд за додержанням законності проведення досудового слідства в кримінальному провадженні, то підстави проведення обшуку у них є.
Чинити опір і перешкоджати проведенню слідчої дії в даному випадку не варто.
Як діяти в таких випадках ?
Кілька порад адвоката, партнера ЮК “Альянс Правових Сил” Юрія Рожкова:
- Уважно прочитайте ухвалу слідчого судді. Трапляються непоодинокі випадки, коли слідчий в своєму клопотанні про проведення обшуку допускає помилки і зазначає неправильну адресу приміщення, яке підлягає обшуку, або помилки в назві підприємства, або прізвищі особи фігуранта. Відповідно і слідчий суддя в ухвалі про проведення обшуку указує недостовірні дані.
- З’ясуйте, за чи саме прийшли правоохоронці. В ухвалі мають бути визначені предмети та документи, які орган досудового розслідування прагнуть відшукати та вилучити.
Однак не всі слідчі судді прописують конкретні речі і документи. Часто в ухвалі може бути зазначено: “а також інші речі, які необхідні для встановлення істини по справі”. Це дає органу досудового розслідування люфт можливостей при вилученні речей і документів, які частіше за все не мають відношення до справи, але за допомогою цих речей можна маніпулювати особою (наприклад: персональний комп’ютер із архівом сімейних фото з відпочинку).
- Всі вилучені предмети повинні бути зафіксовані в протоколі.
- Наполягайте, щоб вам пояснили ваші права та обов’язки під час проведення обшуку.
- Важливо! Слідчий не має права доручати проведення слідчих дій оперативним підрозділам – це прямо суперечить вимогам закону щодо порядку проведення обшуку.
- Незаконні дії під час проведення обшуку можна оскаржити.
- Слідчий, прокурор не має права заборонити учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника. Слідчий, прокурор зобов’язаний допустити такого адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення (ч. 3 ст. 236 КПК).
Тому вимагайте залучення професійного адвоката ще до початку обшуку.
- За правовою допомогою звертайтеся до наших досвідчених адвокатів
- За номером: 044 599 22 77