Так званий Закон «Маски-шоу стоп» – 2» – підписав
Президент України. За прогнозами фахівців вказаний закон спрощує притягнення до відповідальності працівників правоохоронних органів, які прийняли незаконні рішення про відкриття кримінального провадження і які потім були скасовані судом.
Чи дійсно це так? Закон проаналізував адвокат ЮК «Альянс Правових Сил» Володимир Борецький.
Справжня назва закону – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування». Закон пропонує суттєво розширити кількість випадків, коли держава буде зобов’язана застосувати право зворотної вимоги до особи, яка завдала відповідну шкоду (у разі встановлення в діях складу не лише кримінального правопорушення, а й за наявності ознак дисциплінарного проступку, яке встановлюється за результатами службового розслідування, проведеного на підставі рішення суду, яким задоволено скаргу на рішення, дії чи бездіяльність органу досудового розслідування).
Вказана норма хоч і розширює наявні підстави, однак вважаємо такі розширення недостатніми для повної реалізації прав людини, закріплених ст. 56 Основного закону (право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади). Окрім випадків встановлення у діях особи складу кримінального правопорушення або дисциплінарного проступку, доцільно було б передбачити і інші випадки, наприклад встановлення адміністративного правопорушення.
Варто зазначити, моя адвокатська практика містить чимало випадків отримання позитивних рішень суду про відшкодування шкоди, завданої незаконним рішенням та діями органу, що здійснює досудове розслідування шляхом стягнення грошових коштів з правоохоронних органів (як тодішньої міліції, так і сучасної поліції) на загальних підставах.
З посиланням на норми Конституції України, що є нормами прямої дії, та норми Цивільного кодексу суди виходять з того, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі внаслідок іншої, ніж передбачено незаконної дії або бездіяльності чи незаконного рішення органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду, відшкодовується на загальних підставах.