Встигніть розмитнити «євробляху» зі знижкою 50% на акциз. До закінчення пільгового періоду – менше місяця.
Про процедуру, гарантії, пільги та штрафи розповідає адвокат юридична компанія Київ «Альянс Правових Сил» Христина Людкевич.
Послуги юриста Київ – info@aps-law.org
Закони про розмитнення авто в дії.
Отже, що нового:
Податки, які чекають на бажаючих пригнати авто з-за кордону:
Встановлено базові ставки акцизного податку для нової автівки залежно від типу палива та обсягу двигуна:
Щоб визначити розмір акцизу для конкретної автівки, до базової ставки будуть застосовувати коефіцієнти. Формула:
“Ставка = Базова ставка × Коефіцієнт двигуна × Коефіцієнт віку”.
ДЕ:
К двигун – коефіцієнт, що визначається діленням об’єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. см на 1000 куб. см;
К вік – коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися п’ятнадцять і більше років, коефіцієнт дорівнює 15).
Ставка для електричних легкових транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома): 1 євро за 1 кВт ємності електричного акумулятора (сьогодні – 109,129 євро за одиницю транспортного засобу),акциз такого розміру (навіть менший) сплатять хіба покупці машин марки Tesla, моделей з індексами 90-100. Більшої ємкості батарей наразі серійно не встановлює жоден із виробників.
Ставка для гібридних легкових транспортних засобів: 100 євро за 1 одиницю транспортного засобу.
Основна логіка Закону: чим більший вік автівки і об’єм двигуна, тим більший податок необхідно за неї сплатити.
Зараз власникам авто на єврономерах потрібно:
Для розмитнення вам необхідно надати:
Камінь спотикання.
Іноземні авто ввозяться в Україну за двома схемами: транзиту та тимчасового ввезення. Транзит передбачає перебування авто в країні протягом 5-10 днів, після чого знову має перетнути кордон або бути розмитненим.
Та можливість тимчасового ввезення авто на термін до одного року мають іноземці. Це регламентується Стамбульською конвенцією, до якої Україна приєдналася 2004 року.
Зазвичай авто в Україну ввозить і передає в користування українцю третя особа – так званий верблюд. Часто він не є реальним власником, а ввезена машина у базі митниці може мати статус порушника.
Щоб позбутися цього статусу, реальний власник має право сплатити штраф 8,5 тис грн за третю особу.
Після цього користувач може почати процес розмитнення. Звичайно, якщо він має договір купівлі-продажу та знайшов власника, який погодиться зняти транспортний засіб з обліку.
В ряді країн не обов’язкова фізично присутність автомобіля, щоб можна було оформити угоду купівлі-продажу. Тобто, оформити купчу можна буде і дистанційно, не залишаючи території України.
Крім того, за інформацією, наданою ДФС, Литва дала доступ до своєї бази реєстрації автомобілів. За нею легко визначити, чи знятий автомобіль з обліку в Литві, або ще стоїть в ньому.
Сертифікат Євро-5 ?
Згідно з Законом, розмитнити можна будь-які транспортні засоби, що відповідають сертифікаційним нормам України. Ці норми мають бути не нижче Євро-2, а це орієнтовно авто після 95-го року випуску. Однак, зверніть увагу, що для державної реєстрації вже розмитненого авто сертифікацію все-таки треба буде проходити: сертифікат відповідності нормам є обов’язковим.
Пільговий період
Новий закон визначає пільговий період, у який буде діяти “знижка” на розмитнення, а саме, протягом перших 3 місяців дії закону автовласники сплачуватимуть 50% вартості акцизного збору.
Штрафи
Митний режим “транзит” має свій термін. За його протермінування автовласник має сплатити штраф у розмірі 8 500 грн.
Закон дозволяє українцям купити в режимі тимчасового ввезення без грошового забезпечення лише одне авто.
Автівку заборонено використовувати в підприємницькій діяльності чи для отримання доходу, наприклад, для роботи в таксі. За порушення встановлених правил передбачений штраф 34 тис грн.
Ввезення наступних легкових транспортних засобів передбачає наявність гарантії. Гарантом може бути фінансова установа, яка візьме на себе зобов’язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезене.
Тим, хто привіз в Україну автомобіль на єврономерах і передав його у треті руки або на запчастини, загрожує штраф у розмірі 17 тис. грн.
Той, хто заїжджатиме на територію України після ухвалення закону, матиме 30 днів на розмитнення авто. Якщо пройти реєстрацію не за 30 днів, як це належить, а запізнитися на місяць – штраф 85 тис. грн, більше місяця – 170 тис. грн.
Також слід бути уважними, щоб вчасно виїхати з території України. Адже затримка в Україні в режимі тимчасового ввезення до трьох днів – це штраф у 850 гривень. Від чотирьох до 10 – 8500 гривень. Затриматися в Україні на 10-20 днів після вичерпання терміну означає штраф 17 тис. гривень. Від 20 до 30 днів – 85 тис.гривень. Понад 30 днів – 170 тис. гривень.
Слідкувати за дотриманням правил ввезення повинна автоматизована система обміну інформацією. Дані про авто, зафіксовані митником під час відкриття режиму транзиту або режиму тимчасового ввезення, одразу передаватимуться всім органам.
Окрім того, відтепер можна складати протокол про порушення митних правил за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Цей протокол у подальшому надсилатимуть людині за домашньою адресою.
У законі також прописаний механізм взаємодії митників, поліцейських і прикордонників, створення автоматизованої системи обміну інформацією. Тепер поліція отримає право перевіряти авто на єврономерах, а тих, хто не розмитнив авто, але їздить на ньому, каратимуть високими штрафами.
Пільги для окремих категорій громадян
Чинним законодавством України з питань оподаткування не передбачено надання пільг при митному оформленні транспортних засобів, які ввозяться на митну територію України на адресу осіб з інвалідністю, ветеранів війни, учасників бойових дій (в тому числі АТО), багатодітних сімей, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Частиною 1 ст. 377 Митного кодексу України від 13.03.2012 р. (зі змінами та доповненнями) встановлено, що транспортні засоби за товарними позиціями 8701 — 8707 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності, що ввозяться (надходять) в Україну на адресу громадян, підлягають письмовому декларуванню митним органам та оподатковуються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими ПКУ.
Юридична консультація – 044 599 22 77