Декриміналізувати статтю про незаконне збагачення не можна залишити. Де поставити кому при формулюванні цього важливого питання послідовно взялися вирішити КСУ і Президент.
Конституційний суд України визнав статтю неконституційною. Президент же вніс до парламенту законопроект з новою редакцією статті «незаконне збагачення».
Про що говорять такі кроки? Проаналізував адвокат, керуючий партнер ЮК “Альянс Правових Сил” Віталій Собкович
Однією із найболючіших проблем нинішнього Президента є ефективність боротьби з корупцією, а визнання статті 368-2 КК неконституційною тільки підсилює зневіру громадян у можливості та бажанні високопосадовців боротись із корупцією. Але скасування цієї статті є вигідним Президенту, оскільки вкотре можна перекласти вину за неефективну боротьбу з корупцією на судову систему – мовляв ми зробили, що могли, але суд зробив свої «темні справи» і завадив нам притягнути корупціонерів до відповідальності.
При цьому навіть внесення нового законопроекту, яким передбачатиметься покарання для чиновників за незаконне збагачення, який враховуватиме висновки Конституційного суду України буде лукавством, оскільки він стосуватиметься тільки тих корупціонерів, які незаконно збагачуватимуться після його прийняття і виглядатиме це як передвиборна «корупційна амністія» для тих, хто вже збагатився, і відповідальність нестимуть ті, хто збагачуватимуться після її прийняття діянь у майбутньому.
Формально Конституційний Суд України захистив народ України (ту частину яка незаконно збагатилась) від порушень його конституційних прав, зокрема від порушення презумпції невинуватості та обов’язку особи доводити свою невинуватість.
Подальша доля справ, які було внесено в ЄРДР за ст. 368-2 КК – їх закриття відповідно до ст. 284 КПК України у зв’язку з тим, що набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння вчинене особою, оскільки відповідно до Рішення Конституційного Суду України дана стаття визнана неконституційною та втрачає чинність з дня ухвалення Судом цього Рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Кримінального кодексу України, якщо після вчинення особою діяння, передбаченого цим Кодексом, закон про кримінальну відповідальність змінювався кілька разів, зворотну дію в часі має той закон, що скасовує злочинність діяння, пом’якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи. Таким чином, реальні вироки за кримінальними провадженнями, які розслідувались за даною статтею, виключені навіть у разі прийняття Верховною Радою України даної статті у новій редакції.
Довідково: Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення запровадили ще 2015 року. Це було однією з вимог ЄС для виконання Плану дій з візової лібералізації. Серед іншого, стаття передбачає позбавлення волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна за набуття чиновником активів у значному розмірі, законність підстав набуття яких не підтверджена доказами, а також передачу посадовцем таких активів іншій особі.
Автор: Віталій Собкович