У 21 столітті робота нянь стала дуже затребуваною: існують сотні агенств, які надають працівників і приватні особи, які пропонують свої послуги. Але найскладніша і відповідальна задача – знайти відповідну, професійну, перевірену людину для своєї дитини, яка буде проводити з вашим чадом багато часу і безпосередньо матиме вплив на формування її особистості.
Також важливі питання, як вибрати правильну няню і що робити в разі, якщо вона образила дитину фізично або психологічно. Про це Інформатор дізнався на прес-конференції присвяченій вибору няні і діям, які притягнуть до відповідальності працівника, якщо він завдав шкоди вашому малюкові.
У прес-конференції взяли участь: співзасновник сервісу «Кава-няня»; психотерапевт, сімейний консультант-медіатор Марія Фабрічева; адвокат ЮК «Альянс Правових Сил» – Володимир Борецький; юрист ЮК «Альянс Правових Сил» – Артур Лозіцький.
ЯК ВИБРАТИ НЯНЮ І ЩО ВІД НЕЇ ВИМАГАТИ
Поняття «хороша няня» не існує. Вона повинна бути кваліфікованою, перевіреною і тією, яка підходить саме вашій дитині. Супер-няня для однієї сім’ї може абсолютно не підходити іншій. Важливим аспектом є освіта: педагогічна, медична або ж різні курси, але не «дводенні». Також варто перевірити наявність потрібних документів: паспорт, довідка про несудимість, медична книжка (довідка з медогляду діє максимум пів року) і рекомендації з попередніх місць роботи. Вимагайте укладення договору між вами і нянею, щоб в разі будь-яких непорозумінь у вас було підтвердження своїх дій і слів. Якщо працівник вимагає від вас великих сум, гарантуючи професійність – не попадіться на гачок, це обман.
Недостатньо повірити няні на слово, що вона хороша людина, професіонал і ладнає з дітьми. Психотерапевти радять постежити за гувернанткою, за тим, як вона спілкується з вашою дитиною і як малюк реагує на цю людину. Можна влаштувати перевірку «раптової появи» батьків під час роботи няні, так ви точно дізнаєтесь, як чадо поводиться, коли ви відсутні і чим займається няня. Будь-яка неправильна поведінка гувернантки загрожує формуванню особистості дитини.
ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО НЯНЯ НЕ ПІДХОДИТЬ ВАШІЙ ДИТИНІ
Експерти стверджують, що людина, у якої проблеми в особистому житті, принесе ці проблеми і на роботу. Тим самим залишить негативний відбиток на психологічному стані вашої дитини. У перші дні появи у вашому будинку незнайомої людини, мамі варто перебувати поряд зі своїм малюком. Дитина повинна звикнути до нових людей в сім’ї, а батьки зрозуміти його реакцію на зміну обставин.
Якщо малюк плаче, коли приходить няня – це тривожний знак. Діти на інтуїтивному рівні прив’язуються або не прив’язуються до людей, якщо контакт не налагоджений в перші дні, нічого не зміниться в кращий бік і через певний проміжок часу.
Фахівці радять перший рік життя малюка постаратися обійтися без послуг незнайомих людей. Саме в цей час відбувається симбіоз між матір’ю і дитиною, коли вони встановлюють максимальний психологічний контакт один з одним. Можна звернутися за допомогою до своїх батьків, але з ними теж потрібно бути обережними, не завжди відносини між бабусями, дідусями та онуками відразу складаються гладко.
Будьте уважні до свого чада. Діти до трьох років висловлюють емоції криком і плачем, так можна зрозуміти, що їх щось турбує. Після трьох років вони вже говорять і варто їх слухати, а не сприймати те, що вони говорять, як фантазії. Вони фантазують відповідно до свого досвіду, якщо це відбувається, варто з’ясувати, з чим це пов’язано. Також зверніть увагу на малюнки дитини і його вироби, по них багато що можна зрозуміти, якщо порозмірковувати.
ЯК ПРИТЯГНУТИ НЯНЮ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ПОРУШЕННЯ
Про статус няні в законодавстві не сказано ні слова. Єдине, що може притягнути до відповідальності няню – договір, але фактично ні в одному агенстві їх не підписують. Кращий варіант – відеоспостереження в будинку. Над нянями «з вулиці» практично не можливо вершити правосуддя.
За фізичне насильство над дитиною передбачена кримінальна відповідальність: штраф 850 гривень, громадські роботи до 200 годин або виправними роботами на строк до року. Також можна вимагати від порушника матеріальне відшкодування. Доказами можуть бути відео, рекомендації або свідки. А ось до адміністративної відповідальності можуть залучити і батьків за халатне ставлення до вибору няні. В такому випадку органи опіки та піклування проявляють особливий інтерес до сім’ї.
За детальною консультацією та захистом прав звертайтеся до наших фахівців: 044 599 2277