Чужих дітей не буває, є ті, хто поки лише мріє і чекає на свою сім’ю. Таких дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в Україні майже 71 тисяча.
Як здійснити заповітну мрію сироти – стати для неї мамою і татом – далі
Щоб стати кандидатом в усиновлювачі потрібно подати низку документів до Служби в справах дітей за місцем проживання майбутніх батьків.
А саме:
– письмову заяву про бажання усиновити дитину;
– копію паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
– довідку про з/п за останні 6 місяців або копію декларації про доходи за попередній рік, яку необхідно завірити органами державної податкової служби;
– копію свідоцтва про шлюб, за умови, що майбутні батьки перебувають у шлюбі;
– висновок про стан здоров’я кожного заявника;
– нотаріально посвідчену згоду другого з подружжя на усиновлення дитини у разі, якщо оформляє усиновлення один із подружжя;
– довідка про наявність/відсутність судимості кожного із заявників. Дана довідка видається органами внутрішніх справ за місцем проживання;
– документ, що підтверджує право власності або використання житлового приміщення;
– характеристику.
Після подачі заяви кандидатом упродовж 10 робочих днів працівник Служби у справах дітей:
1. проводить бесіду з заявником, з’ясовує мотиви усиновлення;
2. складає акт огляду житлово-побутових умов потенційних батьків-усиновителів;
3. розглядає питання про можливість усиновлення дитини;
4. готує висновок про можливість-неможливість усиновлення. В разі позитивного рішення ставить їх на облік як кандидатів в усиновлювачі.
Далі заявникам видається висновок разом із документами, на підставі яких вони можуть звернутися до Служби у справах дітей у будь-якій області для встановлення контакту з дитиною.
Термін дії документів щодо усиновлення – один рік з дня їх видачі.
Вибір дитини
Якщо кандидати ще не визначилися з дитиною для усиновлення, їм дається можливість:
– ознайомитися з даними дітей, які стоять на централізованому обліку (в Департаменті з усиновлення);
– ознайомитися з даними дітей, які стоять на регіональному обліку (в службах у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської держадміністрацій).
Знайомство з дитиною
Якщо кандидати на усиновлення хочуть познайомитися з дитинкою особисто, їм видається направлення, яке діє протягом 10 робочих днів. В цей проміжок часу, в присутності працівників Служби у справах дітей, майбутні батьки можуть поспілкуватися з дитиною .
Наступним кроком після знайомства, якщо процес усиновлення протікає позитивно, кандидати подають заяву в Службу у справах дітей за місцем перебування дитини
Далі начальник установи, де живе дитина, готує пакет документів. Після, упродовж 10 робочих днів, Служба у справах дітей готує висновок про доцільність усиновлення. Висновок передають до суду за місцем проживання дитини.
Остаточне рішення, на підставі зібраної інформації і відповідного пакету документів, приймає суд.
Якщо рішення на користь усиновлювачів, то вони отримують копію рішення суду, на підставі якої повинні особисто забрати дитину із закладу чи сім’ї, в якій вона виховується.
Варто нагадати і про таємницю усиновлення: при бажанні усиновлювач може змінити відомості про місце та дату народження дитини, а також її ім’я, прізвище та по-батькові.
Процедура усиновлення в Україні безкоштовна. Обов’язковим платежем є лише судовий збір.